- 24 marca, 2016
System Flexcel NX składa się z:
• naświetlarki termicznej Trendsetter NX,
• specjalnego laminatora,
• powłoki termograficznej Thermal Imaging Layer,
• płyty polimerowej Flexcel NXH.
System Flexcel NX został opracowany do przygotowywania płyt fotopolimerowych tak,aby uzyskać bardzo wysoką jakość matrycy i tym samym odbitki nakładowej. System Flexcel NX zapewnia niespotykaną do tej pory jakość i wysokie liniatury druków wykonanych techniką fleksograficzną, nie posiadając ograniczeń, jakie wiążą się z korzystaniem zarówno z analogowych jak i z obecnie dostępnych cyfrowych technologii płyt fleksograficznych. System Flexcel NX jest w stanie wytworzyć i wiernie powielać punkty o wielkości zaledwie 10 mikronów, co pozwala na dokładniejsze odwzorowanie projektów z którymi inne systemy fleksograficzne po prostu sobie nie radzą.
Jakość druku offsetowego
Na system Flexcel NX składają się unikalne, specjalnie formowane powłoki termograficzne (specjalny materiał termoczuły podobny do filmu zwany Thermal Imaging Layer) współdziałające z płytami polimerowymi Kodak Flexcel NXH. Dostępne w różnych grubościach płyty Flexcel NXH przeznaczone są do drukowania na różnego rodzaju powierzchniach takich jak np. papier, folia ,aluminium, karton czy materiały etykietowe.
Maksymalna wydajność produkcyjna
Naświetlarka Kodak Trendsetter NX naświetla powłokę termograficzną Thermal Imaging Layer z prędkością 9.5 m2 na godzinę, czyli znacznie krócej niż trwa cyfrowe naświetlanie płyty Fleksograficznej przy zastosowaniu laserowej maski ablacyjnej. Łatwiejsze jest też zakładanie i zdejmowanie płyty, ponieważ nie trzeba niczego dokręcać ani dociskać. Po naświetleniu powłoka termograficzna Thermal Imaging Layer jest laminowana z płytą polimerową Flexcel NXH. Proces ten zajmuje około dwóch minut.
Laminatory Kodak Flexcel NX
Laminatory Kodak Flexcel NX wykorzystuje się do procesu laminacji, czyli nakładania powłoki termograficznej Thermal Imaging Layer na płyty polimerowe Flexcel NXH. Etap ten wykonuje się przed naświetlaniem i obróbką. Mimo że sama laminacja nie jest skomplikowana i trwa zaledwie chwilę, jej znaczenie jest ogromne, ponieważ to właśnie wtedy usuwany jest cały tlen znajdujący się pomiędzy powłoką a płytą. Od powodzenia tej operacji zależy należyte powstawanie najjaśniejszych, regularnych punktów o wysokiej jakości , pełnej amplitudzie i spłaszczonym wierzchołku.
Mniejsze wymiary punktów w wysokich światłach
Wykorzystując analogową i cyfrową fleksograficzną technologię laserowej maski ablacyjnej można uzyskać punkty o wielkości rzędu 20 – 30 mikronów. Z uwagi na ograniczenia w procesie druku fleksograficznego, często do ustalenia minimalnego rozmiaru punktu stosuje się specjalną krzywą tzw. krzywą „bump curve”, obniżającą drukowalne poziomy szarości. System Flexcel NX pozwala na obrazowanie wszystkich poziomów szarości zwiększając rozdzielczość w najjaśniejszych i najciemniejszych miejscach skali. O krzywych „bump curves” można więc już zapomnieć stosując mniej radykalne korekty punktów. Dzięki Systemowi Flexcel NX otrzymać można wydruki punktów o wielkości zaledwie 10 mikronów, co pozwala uzyskać efekt subtelnych gradacji w najjaśniejszych punktach i wykorzystać wszystkie poziomy szarości.
Stabilność wydruku
Wykonane w technologii cyfrowej płyty fleksograficzne są niezwykle podatne na zmiany docisku, co prowadzi do nieregularności wydruku. Przy zwiększonym docisku zaokrąglone punkty w kształcie stożka stają się większe. Jednak punkty drukowane w Cyfrowym Systemie Fleksograficznym Flexcel NX są płaskie na czubku, co powoduje przewidywalnie podobne zwiększenie rozmiaru punktu podczas druku. Ponadto punkty o pełnej amplitudzie z płaskim czubkiem zapobiegają szybkiemu zatykaniu się płyt farbą, co pozwala uniknąć przestojów w pracy maszyny drukującej spowodowanych koniecznością czyszczenia. Brak przestojów oznacza z kolei ogólnie szybsze tempo prac oraz eliminuje wysokie ryzyko zniszczenia najjaśniejszych punktów.
Brak niepożądanego działania tlenu podczas naświetlania
Powłoka termograficzna Thermal Imaging Layer jest nakładana w procesie laminacji bezpośrednio na płytę fleksograficzną. Bliski kontakt zapobiega szkodliwemu działaniu tlenu na płytę, który w standardowej technologii wywołałby stożkowe zniekształcenie najjaśniejszych punktów. Dzięki systemowi Flexcel NX,ramiona punktów są zoptymalizowane, a punkty o pełnej amplitudzie posiadają płaskie czubki, co zapobiega zwiększeniu punktów na prasie I zapewnia stalą regularność kształtów dzięki szerszym wymiarom.